TÜRK HAVA KURUMU TEŞKİLATI

TÜRK HAVA KURUMU DERNEĞİ

16 Şubat 1925 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün direktifleriyle Türk Tayyare Cemiyeti adı altında kurulmuş, aynı yıl alınan İcra Vekilleri Heyeti (Bakanlar Kurulu) Kararı ile "Kamu Yararına Çalışan Dernek" statüsü kazanmış ve 1935 yılında alınan karar ile Türk Hava Kurumu adını almıştır.
 • TÜRK HAVA KURUMU GENEL BAŞKANLIĞI

  Türk Hava Kurumu Derneği'nin merkezi yönetim birimleri, Genel Başkanlık çatısı altında faaliyet yürütmektedir. Türk Hava Kurumu; Uluslararası Hava Sporları Federasyonu'nun (FAI) Türkiye'deki tek yetkili kuruluşu olarak; misyon, vizyon ve stratejisini belirleyerek ülke çapında yürütülen faaliyetlerin planlamasını yapmakta, gerekli koordinasyonu sağlayarak gençlerimizin havacılıkta aktif rol alması ve havacılığın yaygınlaştırılması gayesinde köklü yolculuğuna devam etmektedir.
 • ŞUBE BAŞKANLIKLARI

  Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet yürüten Şube Başkanlıkları, Genel Başkanlık tarafından belirlenen misyon, vizyon ve statejileri kapsamında bulundukları bölgede Türk Hava Kurumu adına hizmetlerine devam etmektedir.
  Türk Hava Kurumu, ülke çapında 380 adet Şube Başkanlığı ile temsil edilmektedir.
 • HAVACILIK OKULLARI

  Türk Hava Kurumu'nun ana misyonları arasında bulunan sportif havacılık eğitimleri, her branşa haiz havacılık okulu bünyesinde verilmektedir.
  Bu kapsamda Türk Hava Kurumu'na bünyesinde faaliyet gösteren 5 adet havacılık okulu bulunmaktadır.
 • MEYDAN İŞLETMELERİ

  Türk Hava Kurumu, ülke çapında havacılık faaliyetlerini kendi sahip olduğu havaalanları ve meydanlarda icra etmektedir. Ülke çapında 5 adet tesiste hizmet sunulmakta olup, tesislerimiz uygun olan her türlü etkinlik, organizasyon vb. faliyetlere müsaittir.
 • THK GÖKÇEN HAVACILIK İKTİSADİ İŞLETMESİ

  THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi, doğrudan Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'na bağlı olarak 1986 yılında THK Hava Taksi İşletmesi adı altında kurulmuş olup, 2007 yılında ise THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi adını almıştır.
  THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi, Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerine devam etmekte olup, Helikopter Ambulans, Havadan Yangın Söndürme, Balon Uçuşları, Dropzone Tanden Paraşüt Atlayışları, Model Uçak Mağazası vb. ticari faaliyetleri yürütmektedir.

TÜRK HAVA KURUMU HAVACILIK VAKFI

THK Havacılık Vakfı, 25.06.2010 tarihinde Ankara'da kurulmuştur. Türk Hava Kurumu'nun misyon ve vizyonu doğrultusunda ülkemize havacılık alanındaki gerekli istihdam ve hizmeti üretmek amacıyla yürütülen ticari operasyonlar, THK Havacılık Vakfı'na bağlı iştirakler bünyesinde gerçekleştirilmektedir.
 • TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ

  Türk Hava Kurumu Üniversitesi; Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı'na bağlı olarak 3 Mart 2011 tarihli, 27863 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6114 sayılı Kanun ile kurulmuş ve 2011-2012 Eğitim-Öğretim Dönemi itibariyle eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
  Üniversitemiz; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” deyişiyle Türk Milleti’ne havacılık sektörü ile ilgili bırakmış olduğu görevi kendine ilke edinmiş, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma hedefine gönülden bağlı, araştırmacı, çözümleyici ve yaratıcı yeteneklere sahip öğrenciler yetiştirmek; yüksek nitelikli eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme programlarını barındıran, kalite kültürünü içselleştirmiş, bilgi ve yetkinliklerini insanlık ve ülke yararına kullanan ve yenilikçi bir yükseköğretim ve araştırma kuruluşu gayesinde faaliyetlerine devam etmektedir.
 • THK UÇUŞ AKADEMİSİ

  THK Uçuş Akasemisi A.Ş., 25.06.2013 yılında kurulmuş olup, Türk Hava Kurumu'nun 100 yıla yakın sektör tecrübesiyle Sivil Havacılık mevzuatına uygun, nitelik, etkinlik, emniyet ve standardizasyonu ön planda tutan bir anlayışla, Sivil Havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu pilotları yetiştirme görevini üstlenmiştir.
  Hali hazırda Ankara ve İzmir Uçuş Okulları bünyesinde faaliyetlerine devam eden THK Uçuş Akademisi, deneyimli öğretmenleri ve çağdaş eğitim ekipmanları ile eğitim boyunca sizlere en kaliteli hizmeti vermek için çalışmaktadır.
 • THK TEKNİK VE UÇAK BAKIM HİZMETLERİ A.Ş.

  Türk Hava Kurumu'nun 100 yıla yakın tecrübesiyle 2012 yılına kadar Türkkuşu Genel Müdürlüğü bünyesinde Teknik Başkanlık adı altında faaliyet göstermiştir. 26.01.2012 tarihinde THK Teknik ve Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. kurulmuş ve faaliyetlerine profesyonel iş gücü ve yüksek emniyet stratejileri kapsamında devam etmektedir.
  Türkiye Cumhuriyetinin ilk havacılık merkezinin bakım kuruluşu olarak inşa edilmiş olup, Etimesgut Havalimanında 4 adet hangarı, ülkenin çeşitli bölgelerinde bulunan hat istasyonları, sayısı her geçen gün artan atölyeleri ve tecrübeli çalışanları ile iş ortaklarının ihtiyaçlarını paralel olarak karşılayabilecek iş gücüne ve çalışma alanına sahiptir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen SHY-145 ve SHY-147 yetki belgelerinin onay kapsamında hizmetlerine devam eden THK Teknik ve Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş. aynı zamanda Savunma Sanayi Başkanlığının milli değerleri oldukça yüksek projelerinde de görev almaktan gurur duymaktadır.
 • GÖKÇEN HAVACILIK TAŞ. EĞT. PET. ÜRN. TİC. A.Ş.

  10.02.2012 tarihinde kurulan Gökçen Havacılık Taşımacılık Eğitim ve Petrol Ürünleri Tic. A.Ş.; iştiraklerin akaryakıt ihtiyacını karşılamakla birlikte, bulunduğu ortaklıklarla yürütülen operasyonları desteklemektedir.
 • THK SİGORTA VE ARACILIK HİZ.LTD.ŞTİ.

  10.12.2011 tarihinde kurulan THK Sigorta ve Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.; Türk Hava Kurumunun amacında yer alan görevleri yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan kaynağın bir bölümünü temin maksadıyla kurulmuştur. Bireylerin ve Kurumların tüm sigorta ihtiyaçlarını karşılarken, hizmet kalitesiyle birlikte bu hizmeti en ekonomik koşullarda sunmaktadır.
 • ASAL HAVACILIK VE TEKNOLOJİ MERKEZİ A.Ş.

  3.4.2012 tarihinde kurulan Asal Havacılık ve Teknoloji Merkezi A.Ş., Türk Hava Kurumu'nun misyonları arasında yer alan havacılık sanayiini geliştirmek gayesi çerçevesinde havacılık faaliyetlerinde en yüksek emniyet performansının sürdürülmesi ve uluslararası standartların karşılamasını sağlamak için strateji, süreç ve yönetim sistemleri geliştirme, uygulama ve iyileştirme operasyonları yürütmektedir.
  Sağlıklı kurumsal büyüme adına; uluslararası düzeyde Türkiye'de olmayan uçak bakım hizmet taleplerinin tespiti ile Türkiye'nin uçak bakım kabiliyetlerini uluslararası ortamda geliştirmek ve bu talepler doğrultusunda yatırım yapmayı görev edinmiştir.