SELÇUK HAVACILIK EĞİTİM MERKEZİ

Ulu Önder Atatürk’ün direktifiyle 3 Mayıs 1935 yılında kurulan Türkkuşu Genel Müdürlüğü bünyesinde Paraşüt Okulu faaliyete geçmiştir.
Türkiye’de paraşütçülük alanındaki çalışmalar, bu tarihte Paraşüt Okulu bünyesinde başlar. SSCB’ den davet edilen iki paraşüt öğretmeni, Türk paraşütçü adaylarını yetiştirir. İlk Türk paraşütçü, Abdurrahman Türkkuşu 10 Eylül 1935 yılında ilk atlayışını yapmıştır. 10 Eylül tarihi Türkiye Paraşütçüler günü olarak kabul edilmiş ve ilk kutlamaları 2007 yılında yapılmıştır.
Abdurrahman Türkkuşu ilk Paraşüt Okulu Müdürü olarak atanmıştır.
İlk paraşüt kursu 1955 yılında yapılmış ve aynı yıl 220 sertifika verilerek 1816 atlayış yaptırılmıştır.
Birinci Türkiye Paraşüt Şampiyonası 1969 yılında organize edilmiştir. Her yıl düzenli olarak yapılmaya devam edilmektedir.
Türk Hava Kurumu ülkemizde birçok paraşüt yarışması organize etmiş ve ev sahipliği yapmıştır.
1993 yılında hizmete açılan Selçuk Havacılık Eğitim Merkezi, İzmir’in 80 km Güney batısında, Selçuk ilçesine 3 km uzaklıkta yer almaktadır.
84 çalışanı bulunan merkezde 1.740 metrelik beton pist, hangar, uçuş kulesi, idari binalar ve konteynırlar ile yemekhane mevcuttur.
Meydan içerisinde konaklama hizmeti sunulmamaktadır.
Eğitim Merkezinde yıl boyunca, Paraşüt ile Tandem Atlayışları, Model Uçak, Microlight ve Pilotaj eğitimleri ve THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri verilmektedir.