HSD Eğitimi

HSD (hızlandırılmış serbest düşüş eğitimi) iki eğitmen ile 4000 metreden yapılan ve öğrencinin kısa sürede tek başına atlayış yapabilmesine olanak sağlayan ve dünyada en çok tercih edilen eğitim sistemidir. Yer eğitimleri 3 günde tamamlanmakta, atlayışlarla eğitime devam edilmektedir. Kurs dahilinde sadece serbest düşüşü değil aynı zamanda açık paraşütle hedef bölgeye güvenli inişi kaskınızda bulunan telsizden alacağınız komutlarla gerçekleştirmeyi de öğrenirsiniz.

HSD kurs başlangıç eğitimi içerisinde 17 saat yer eğitimi, 1 Tandem atlayışı, 3 adet 2 Eğitmen ile atlayış bulunmaktadır.

Yer eğitimleri ve 1 tandem atlayışın ardından 2 eğitmenle birlikte 4000 metreden atlayışlara başlanır. Bu aşamada eğitmenleriniz sizi havada ideal serbest düşüş pozisyonunu uygulamalı olarak gösterir ve yanlışlarınızı düzeltme imkanı vardır.

2 eğitmenle yapılan atlayışlardan sonra öğrencinin gelişim durumuna göre 1 eğitmenle atlayışlara başlanır. Bu sürede eğitmeniniz her zaman yanınızdadır ve tek başınıza atlayış yapabilecek seviyeye gelene kadar sizinle atlayışları sürdürür. 1 eğitmenle yapacağınız atlayışlardan sonra eğitmeniniz kendi başınıza atlayış yapabileceğinize inanırsa tek başınıza atlayışlara başlarsınız. Bu süreç, tahmini bir süreçtir ve tamamen öğrencinin kabiliyetiyle orantılıdır.

Serbest atlayışlara geçen bir öğrenci artık 4000 metreden tek başına atlayabilecek ve A lisansı alana kadar 25 serbest atlayış yapacak, seviyesini yükseltecektir.

FAI-A lisansı sahibi paraşütçüler dünyanın her yerinde atlayış yapabilir.

FAI-A lisansı koşulları : Toplam 25 atlayış, 5 kere çiftli tutuşma, 5 dakika serbest düşüş zamanı, paraşüt katlama sınavında başarılı olmak gibi şartlar aranır.