Paraşütle Atlama

Skydiving insanlık tarihi kadar eski bir extreme spordur. Her ne kadar skydiving (uçaktan atlama - serbest paraşüt) sporunun tarihini detaylandırmak zor olsada bilinen ilk paraşüt fikrini Çinliler düşünmüştür. Çinliler yüksek kulelerden atlamak için şemsiye benzeri aletler geliştirmişler ve böylece skydiving doğmuştur.

Efes skydive için Türkiye'deki atlayışa en elverişli hava koşullarına sahip yerdir. Ülkemizde başka noktalarda da skydiving yapılabiliyor olmasına rağmen güvenli bir atlayış yeri olmasından dolayı Efes'de tandem sykdiving aktiviteleri yapılmaktadır.

Skydiving nerede yapılır?
Türkiyede bu işin tek eğitim noktası Türk Hava Kurumu. Paraşütçülüğe başlamak için THK nın açtığı paraşüt başlangıç kurslarına katılmanız gerekiyor. Bu kurslardan alacağınız Paraşüt Başlangıç Sertifikası ile devam etmek isterseniz tekamül eğitimine başlıyorsunuz.

İstanbul'da Skydiving
İstanbul skydive yapmak için teknik olarak atlayış yapılabilecek ve inilebilecek yerlere sahiptir fakat yoğun uçak trafiğinden dolayı güvenli olmayacağından istanbul'da skydiving tandem olarak veya single yapılmamaktadır.

Paraşüt açılmazsa?
Skydiving de herkesin aklına en çok gelen soru "ya paraşüt açılmazsa" dır Uluslararası tüm skydive atlayışlarında harness, buna bağlı bir ana paraşüt ve bir de yedek paraşüt mevcut. Bunun anlamı ana paraşüt açılmazsa sizi kurtaracak yedek paraşütünüz var. Şunu da unutmamak lazım ki, artık paraşüt teknolojisi çok gelişti ve yeni skydive paraşütleri çok daha sağlam, hafif ve uzun ömürlü. Yedek paraşütler, çok daha özenli dizayn ediliyor ve paketleniyor. Skydiving yedek paraşütleri kullanılmasalar bile 120 günde bir havalandırılıp kontrol edilir.

Öğeyi Oyla
(22 oy)