ANKARA PARAŞÜT KULESİ VE THK MÜZESİ

Paraşüt Kulesi

Ankara'da Hipodrom Caddesi'nde Devlet Demiryolları Genel Müdürlük binasının karşısında bulunan ve üzerinden paraşütle atlama imkânı sunan 41 metre yüksekliğindeki yapıdır.

Türkiye'nin iki paraşüt kulesinden birisi olan Ankara'daki kule, İzmir Paraşüt Kulesi ile birlikte 1937'de tamamlandı. Ankara'daki kule 28 Ekim 1937'de Başbakan Celâl Bayar tarafından açıldı.

Dört platformdan oluşur. İçinde asansör, merdiven ve çift ağırlıklı paraşüt atma vinci bulunur.

Yerleşke içinde; Tarihi Paraşüt Kulesi, orijinal uçakların sergilendiği bahçe ve tarihi nitelikteki belge ve eserlerin teşhir edildiği Müze Binası vardır.


Türk Hava Kurumu Müzesi

Türk Havacılığının nereden nerelere geldiğini gelecek nesillere aktarmak için,Türk Hava Kurumu Merkez Yönetim Kurulu Kasım 2000'de THK müzesinin kurulması ile ilgili bir karar aldı. Müze'nin inşaat onarım çalışmalarına tarihi paraşüt kulesinin yanında Kültür Bakanlığından 2 Aralık 2000'de alınan müze kurma izniyle başlandı. THK Müzesi 19 Mayıs 2002 Pazar gibi anlamlı bir günde görkemli bir törenle açıldı.

Müze yerleşkesi; Ankara’nın en eski ve tarihi dokusunda, Ankara Kalesi Roma Hamamı Kalıntıları, Hanlar, İlk Büyük Millet Meclisi Binası,Tarihi Tiyatro–Tarihi Gar Binaları Bölgesi’ne yakın bir noktada ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan Ankara Spor Salonu’nun (Ankara Arena) hemen yanında yer alır.

Yerleşke içinde; Tarihi Paraşüt Kulesi, orijinal uçakların sergilendiği bahçe ve tarihi nitelikteki belge ve eserlerin teşhir edildiği Müze Binası vardır.

Benzeri Rusya'daki bir askeri eğitim merkezinde görülen Paraşüt Kulesinin, Ülkemizde de yapılması kararlaştırılmıştır. 1937 yılında yapımı tamamlanan Kulenin, açılışı Dönemin Başbakanı Celal BAYAR tarafından yapılmıştır.

Paraşüt Kulesi, T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığınca Anıt Eser olarak tescil edilmiştir.

Müze Alanında, 2010 yılından itibaren, peyzaj projesi ve peyzaj uygulaması, çocuk oyun parkı gibi birçok yeni düzenlemeler yapılmıştır. Müze yerleşkesinde, ziyaretçilerin beğeni ve ilgisini arttırıcı yeni projelerin üretilmesi ve uygulanması çalışmaları sürdürülmektedir.

Kurumumuz Müzesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce de Özel Müzeler Kategorisinde değerlendirilmektedir.

Müze'de Türk Havacılık Tarihi'ne ışık tutan, havacılarımız ilklerimiz adıyla anılarak tarih bölümünde yer aldı. Genç nesillere havacılığı ve havacılık tarihini aktaran, kuruluşundan günümüze THK'nın yaptığı çalışmaları gözler önüne seren tarihi belgeler, fotoğraflar ile çeşitli maketler ise ikinci bölümde sergilenmektedir. Müzede ayrıca bir kafeterya ve çocuklara yönelik oyun parkı bulunmaktadır.